Najlepsze pączki w Toruniu

Jestem fanem pączków. Dlatego chciałem zrobić to już od dawna. Ranking najlepszych pączków w moim mieście. A że marzenia trzeba spełniać, oto i on. Zanim jednak zacznę, należy się Tobie parę słów wyjaśnienia.

Ranking najlepszych pączków, które możesz dostać na toruńskiej Starówce dotyczy miejsc w ścisłym centrum. Nie szukałem więc gdzieś tam jakiegoś piekusia na drugim końcu miasta, a skupiłem się jedynie na pączkach w obrębie centrum Torunia.

Dlaczego w rankingu nie ma Sowy i Lenkiewicza? Ponieważ przez ostatnie dni, kiedy do nich regularnie zaglądałem, bez względu na porę dnia, pączków zwyczajnie nie mieli i wygląda na to, że po prostu przestali je sprzedawać (inne drożdżówki i ciastka były, pączków brak).

Dla możliwego zbliżenia testowanych pączków wybierałem pączki z nadzieniami o tych samych lub podobnych smakach (marmolada i jej podobne).

Po takim wstępie, nie przynudzam już dłużej i przechodzę od razu do właściwego rankingu. Oto:

8 najlepszych pączkarni w Toruniu:

8. Dom chleba

Dom chleba w Toruniu

Lokalizacja: Fosa Staromiejska 2
Cena: 1,90 zł
Dostępne smaki: Tylko powidła
Rozmiar: Mały
Płatność kartą:

Do Domu Chleba byłem bardzo dobrze nastawiony. Do czasu aż nie zjadłem kupionego tam pączka. Oczekiwałem po nim czegoś więcej niż niewielkiego kawałka drożdży, które może gdzieś, kiedyś widziały odrobinę nadzienia, które nota bene wydawało się gorzkawe (chociaż myślę, że tak znikome ilości nadzienia w pączku nie mogą być wystarczającą próbą badawczą). Rozczarowałem się dodatkowo, gdy okazało się, że nie mogę zapłacić kartą.

Podsumowanie: Najwidoczniej cena szła tu w parze z jakością i podaniem pączka w zwykłym foliowym worku. Za grosz szacunku do pączka! No i nie można płacić kartą. Gdybym miał powiedzieć o tym miejscu coś dobrego, to po zapachu obstawiam, że w chleby umieją. Niestety na tym koniec.

7. Cukiernia Staropolska:

Piekarnia Staropolska w Toruniu

Lokalizacja: Królowej Jadwigi 5
Cena: 2,40 zł
Dostępne smaki: Marmolada
Rozmiar: standard (kwadrat!)
Płatność kartą: ✓

Cukiernia jest śliczna od wewnątrz. Liczyłem też więc na coś specjalnego, jeśli chodzi o pączki, tym bardziej, że w ciągu dnia te bardzo szybko im schodzą. Niestety przeliczyłem się. Pączek był suchy i czuć w nim było przesycenie proszkiem do pieczenia tak, że ciasto było wręcz gorzkie.

Podsumowanie: Pączek porównywalny bo biedronkowego. Na plus bardzo dobre nadzienie oraz jego ilość i estetyczne opakowanie. Było to także jedyne miejsce, w którym do wyboru były tylko pączki z pudrem zamiast z lukru.

6. Pokojski:

Piekarnia Pokojski w Toruniu

Lokalizacja: Szeroka 26/28
Cena: 2,20 zł
Dostępne smaki: Marmolada, adwokat, malina
Rozmiar: malutki
Płatność kartą: ✓
Wiele się nie spodziewałem i tyle też dostałem. W bardzo małym pączku oblanym lukrem zdecydowanie najbardziej ze wszystkich porównywanych było odpowiednio tyle nadzienia (które swoją drogą szału nie robiło). Byłby to plus, wszak nawet mały pączek może okazać się wariatem i największym smakowym świrusem. Jednak nie tym razem. Ciasto okazało się nie tyle miękkie co po prostu gumowe.
Podsumowanie: Pączek zapakowany w zwykłą białą torebkę był po prostu przeciętnym słodkim pączkiem. Nic więcej.

5. Molus:

Cafe Molus w Toruniu

Lokalizacja: Rynek Staromiejskim 36/38 (Dom Towarowy PDT)
Cena: 2,5 zł
Dostępne smaki: Tylko powidła
Rozmiar: malutki
Płatność kartą: ✗ (od 10 zł jak w średniowieczu)

Pączek z Molusa także nie zrobił szału. Rozmiarowo podobny do Pokojskiego, zapakowany także podobnie (zwykła biała torebka). Nadzienie smakowo było lepsze, jednak trudno to określić przy tak małej jego ilości.

Podsumowanie: Pączek jak pączek. Gdyby był większy i miał więcej nadzienia, być może nadawałby się do rozważenia na jakiejś wyższej pozycji. Za tę cenę można w Toruniu dostać zdecydowanie lepsze pączki.

4. Zakątek smaku:

Zakątek Smaku w Toruniu

Lokalizacja: Łuk Cezara 37
Cena: 2,00 zł
Dostępne smaki: Tylko powidła
Rozmiar: mały
Płatność kartą: ✓
Mimo niewielkich rozmiarów samego pączka w środku znalazłem sporo dobrego powidła. Ciasto również bardzo dobre, nie zanadto spieczone, miękkie, w dodatku pachniało chlebem!
Podsumowanie: Zaczynają pojawiać się pierwsi zwycięzcy rankingu. Ładne opakowanie (podobne do tego w Starej Pączkarni)i efekty specjalne w postaci extra zapachu były miłą odmianą.

3. Piekarnia-Cukiernia Bartkowscy:

Piekarnia-Cukiernia Bartkowscy

Lokalizacja: Królowej Jadwigi 4, Różana 1
Cena: 2,25 zł
Dostępne smaki: adwokat, jabłko, marmolada
Rozmiar: Standard
Dodatkowe plusy: smakiem i elementem zaskoczenia przeważa nad resztą „zwykłych pączków”
Płatność kartą: ✓
Wchodząc do Bartkowskich nie byłem nastawiony na nic szczególnego. Spodziewałem się raczej klapy, jak w przypadku Pokojskiego. Jednak ku mojemu zaskoczeniu, podany z zwykłym foliowym worku pączek był naprawdę jednym z lepszych „zwykłych” pączków, które ostatnio jadłem. Świeży i miękki, z pięknie pachnącym drożdżami ciastem i nadzieniem bez zarzutów. Naprawdę miłe zaskoczenie! Za tę cenę i dostępność – godny polecenia.
Podsumowanie: Jego jedynym minusem było podanie pączka w zwyczajnym worku. Jednak za tak wysoką jakość, można piekarni tę foliówkę wybaczyć.

2. Pan Pączek

Pan Pączek w Toruniu

Lokalizacja: Różana 5 (pod arkadami)
Cena: 3,90 zł
Dostępne smaki: Lion, Cherry cheesecake, Snickers, Oreo, Szarlotka, Księżniczka i wiele innych
Rozmiar: Pączek gigant
Dodatkowe plusy: Opakowanie „hamburgerowe”, a wręcz hard case, wypasione kremy posypki i efektowne dodatki
Płatność kartą:

Pączki od Pana Pączka robią wrażenie. Są ogromne, dostępne w mnóstwie niezwyczajnych smaków i posypek oraz są pakowane w kwadratowe pudełko jak hamburgery w Maku.

Kupiony tam pączek był miękki i pachnący, jednak samo ciasto sprawiało wrażenie nieco zbyt wypieczonego oraz czuć było, że napiło się za dużo oleju. Przez środek pączka przechodziło nadzienie, którego nie było wcale jakoś bardzo dużo, jednak ilość nadrabiało nadzwyczajną słodkością kremu, który nie smakował sztucznizną.

Podsumowanie: Przychodząc do Pana Pączka trudno zdecydować się na jednego, ale zapewniam, że więcej niż jednego nie będziesz w stanie pochłonąć. Efektowność wizualna nienajgorsze ciasto i wybór smaków plasuje Pana Pączka na drugim miejscu, choć za tę cenę spodziewałem się czegoś więcej.

1. Stara Pączkarnia

Stara Pączkarnia w Toruniu

Lokalizacja: Szeroka 2

Cena: 2,50 zł
Dostępne smaki: ser, róża, czekolada, karmel, truskawka, malina,  kukułka (w sumie ok 12 smaków)
Rozmiar: Pączek gigant
Dodatkowe plusy: Estetyczne podanie w torebce z logo Starej Pączkarni, idealna ilość lukru
Płatność kartą: ✓

Definitywnie, na łopatki, konkurencję rozkładają pączki ze Starej Pączkarni. Kupiony tam pączek był ciepły, świeży i największy ze wszystkich spróbowanych. Dodatkowo idealne, miękkie, ale dobrze wypieczone (nie spalone, nie chrupkie) ciasto, bez posmaku żadnego proszku do pieczenia, sprawiało, że pączek nie był ciężki i bez problemu można by w kilka chwil wciągnąć takich conajmniej pięć. A jest z czego wybierać.

Pączek ze Starej Pączkarni w Toruniu

W pączku dostajemy bowiem bardzo dużo wypełnienia, które także swoim smakiem bije konkurencję na głowę. Moim osobistym faworytem jest nadzienie kukułkowe, warto jednak spróbować każdego, ponieważ nadzienia Starej Pączkarni robią naprawdę dobrze podniebieniu (a w owocowych, można trafić nawet na kawałki owoców!).

Podsumowanie: Za tę cenę, wielkość oraz smak ciasta i nadzienia, a także idealną ilość lukru, pączek ze Starek Pączkarni to absolutny pączek nad pączkami.

Mam nadzieję, że dzięki temu rankingowi dokonasz tych najlepszych wyborów w swoim życiu. Jeśli Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi!

Skomentuj